Jak zostać instruktorem fitness?

jak zostać instruktorem fitnesFitness z dnia na dzień rośnie w siłę, a liczba uczestników takich zajęć w poszczególnych klubach jest bardzo wysoka. Co więcej, w niektórych z nich klienci muszą się zapisywać na zajęcia z dużym wyprzedzeniem. Nowe formy ćwiczeń jak zumba, body ball czy step sprawiły, że możliwe jest połączenie wysiłku z bardzo dobrą zabawą. To natomiast spowodowało, że zaistniało duże zapotrzebowanie na instruktorów fitness. Należy jednak podkreślić, że aby stać się wartościowym instruktorem nie wystarczy świetna kondycja. Do tego potrzeba jeszcze przyjaznego charakteru oraz posiadania zdolności interpersonalnych. Tylko poprzez połączenie tych dwóch aspektów możliwe będzie odpowiednie pokierowanie i zmotywowanie osób ćwiczących.

Nie można także zapomnieć o zaangażowaniu w to co robimy. Tylko pasjonowanie się fitnessem pozwoli instruktorowi na przelanie radości z uprawiania sportu na swoich klientów. A przecież udział w zajęciach fitness nie ma być przykrym obowiązkiem, ale fajną rozrywką, dzięki której w dodatku zrzucamy zbędne kilogramy. By to osiągnąć zestaw ćwiczeń proponowany przez instruktora musi być przemyślany i bardzo różnorodny. Musi sprawiać uczestnikom radość i oczywiście ćwiczyć wszystkie partie ich ciał. Jak zatem widać instruktor musi mieć także umiejętności choreografa.

instruktor fitnessTak duży wachlarz wymagań powoduje, że aby stać się dobrym instruktorem fitness należy przejść odpowiednie kursy. Oczywiście zaczynamy od tego dla początkujących. Zwykle ich organizatorzy wymagają od uczestników zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza zdolność do wykonywania zawodu. Oprócz tego często konieczne jest przynajmniej półroczne uczestnictwo w zajęciach fitness. Kurs może trwać kilka miesięcy, jeśli odbywa się tylko w weekendy. W czasie zajęć uczestnikom przekazywana jest wiedza dotycząca podstawowych ruchów i kroków wykorzystywanych w fitnessie, a także sposoby planowania zajęć i układania choreografii. Ważne jest bowiem aby była ona dopasowana do muzyki oraz do potrzeb i możliwości konkretnej grupy osób. Często kurs obejmuje również teorię na temat zdrowego odżywiania czy fizjologii wysiłku. Elementem kończącym kurs początkowy jest oczywiście egzamin z przyswojonej wiedzy i umiejętności instruktorskich.